Bakanlıktan öğrencilerin barınma sorununa çözüm: Öğrenci kulüplerini kapatmak!

Bakanlıktan öğrencilerin barınma sorununa çözüm: Öğrenci kulüplerini kapatmak!

İçişleri Bakanlığı, 81 ilde valiliklere 'Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri" genelgesi gönderdi. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 ilin valisi ve gençlik spor il müdürleriyle bir araya geldi. Toplantının ardından valiliklere "Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri" başlıklı genelge gönderildi. Genelgede Türkiye'de milyonlarca öğrencinin karşı karşıya olduğu yurt yetersizliği ve fahiş kira fiyatlarına somut çözümler getirilmezken, öğrenci kulüplerinin ve kadın platformlarının üniversite içinde faaliyet yürütmesinin önüne geçildi.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

'YURTLARDA EK KAPASİTE OLUŞTURULACAK'

Artan öğrenci sayısı, öğrenci yurtlarına olan talebi artıracağı için üniversite öğrencilerinin barınmalarına yönelik il/ilçe bazlı ihtiyaç analizleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrenciler tespit edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanacak. Öğrenci yurtlarında var olan kapasite tam olarak kullanılacak ve imkânlar ölçüsünde ek kapasite oluşturulacak.

Bu kapsamda, boş durumdaki lojmanların ve yurt olarak kullanılabilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların dönüşümlerinin ivedilikle yapılarak 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcına yetiştirilecek.

'APART, PANSİYON, OTEL VE ÖZEL YURTLAR KİRALANACAK'

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve özel yurtlar, kapasitelerinden faydalanmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordine kurularak kiralanacak. İl genelinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar kullanılacak. Üniversite yerleşkesi bulunan küçük ilçelerdeki barınma sorununun çözümü amacıyla özel idare ve belediyeler tarafından gerekli çalışmalar yapılacak.

'FAHİŞ FİYATA MÜSAADE EDİLMEYECEK'

Eğitim-öğretim dönemi boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde olası fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla maddi destekte bulunulacak ve burs/kalacak yer konularında yardımcı olunacak. Yerel yönetimlerle iş birliği halinde öğrencilerin kayıt dönemi esnasında ve sonrasında karşılaştığı sorunları (barınma ve ulaşım gibi) iletebileceği irtibat bilgileri kamuoyuyla paylaşılacak.

Öğrencilerin üniversite/kampüs yerleşkelerine ve yurtlara kolay ulaşımının sağlanması amacıyla özellikle okul giriş-çıkış saatlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak toplu taşıma vb. araç sayılarının artırılması ve yaşanması muhtemel ya da olası sorunların çözümü için ilgili birimlerle iş birliği sağlanacak.

'TOPLU TAŞIMA DURAKLARI YURTLARA YAKIN OLACAK ŞEKİLDE BELİRLENECEK'

Üniversite yerleşkeleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve özel yurtların bulunduğu alanlardaki aydınlatma sistemleri kontrol edilecek ve toplu taşıma durakları yurtlara yakın olacak şekilde belirlenecek. Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan X-Ray cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılacak.

Barınma ve maddi imkân sağlama adı altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan illegal yapılanmaların stant açma/broşür dağıtma vb. faaliyetlerine müsaade edilmeyecek. Bu kapsamda; öğrencilerin şehirdeki ilk uğrak noktası olan terminal, gar, havalimanı gibi noktalarda üniversite yönetimleri tarafından bilgilendirme stantları açılacak.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FAALİYETLERİ HAKKINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK'

Terör örgütlerinin propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş birliği halinde panel, seminer vb. çalışmalar yürütülecek. Genelge kapsamında terör örgütleri ile iltisaklı olduğu değerlendirilen öğrenci kulüpleri ve kadın platformlarını gibi illegal yapılanmaların üniversite içindeki yasadışı faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine izin verilmeyecek.

'DEZENFORMASYON İÇERİKLİ PAYLAŞIMLARI YAPANLAR HAKKINDA GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK'

Genelgeye kapsamında, sosyal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak suç unsuru teşkil eden paylaşımları yapanlar hakkında gerekli işlemler yapılacak.

Üniversite yerleşkelerinin çevresinde bulunan günübirlik kiralık evler, oteller, oyun salonları, kafe vb. yerlere yönelik denetimlerin ilgili birimlerle koordinasyon sağlanarak artırılacak. Genelge uyarınca ayrıca şüpheli şahıs, araç, paket/poşet/pankartlara duyarlı olunarak gerekli denetimlerin artırılması ve asayiş uygulamalarının planlanması sağlanacak.

DAHA FAZLA