Bakanlar, Hiranur Vakfı'ndaki istismarı, isim vermeden günler sonra ‘kınadı’

Bakanlar, Hiranur Vakfı'ndaki istismarı, isim vermeden günler sonra ‘kınadı’

6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesini 2 bakan günler sonra isim vermeden kınadı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesi hakkında bakanlıklardan 5 gün sonra açıklama geldi.

Hiranur Vakfı faaliyetine devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, çocuk istismarına ilişkin olayın duyulmasından günler sonra konuştu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açılan davaya müdahil olurken, Bakan Derya Yanık ise yaşanılan istismara ilişkin hala bir açıklama yapmadı.

Ersoy, konuyu takip ettiklerini ve müfettiş görevlendirildiğini bildirdi.  Ersoy, "Olayı şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır, Aile Bakanlığımız davaya müdahil oldu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün görevlendirdiği müfettiş göreve başladı, detaylı inceleme yapılıyor. Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz" diye konuştu.

Bilgin de, "Ortak insanlığımızın değerleri konusunda hiç birimiz taviz vermeyiz. Bu tür alçaklıklara müsamaha göstermeyiz. İlgili soruşturma ilgili kurumlar ve yargı tarafından yürütülüyor" dedi.

Bilgin, şunları söyledi:

"Alçakça insanlık dışı davranışlara TBMM'de ortak cevap verilmesi gurur verici tavırdır. Hiçbirimiz taviz veremeyiz, mazur gösteremeyiz. Göstermenin karşısında olmak mecburiyetindeyiz. Yargı tarafından sonuna kadar götürülmelidir. Susarsak insanlığımız yara alır diye düşünüyorum." (DHA)

DAHA FAZLA