Bakan Tunç’tan skandal açıklama: Yüksek yargıda astlık üstlük ilişkisi yok

Bakan Tunç’tan skandal açıklama: Yüksek yargıda astlık üstlük ilişkisi yok

Yılmaz Tunç, “Yargıtay” krizine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) kararının ardından yaşanan tartışmalara ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Sorunun çözümünün yeni anayasa ile mümkün olduğunu iddia eden Tunç, “Mahkemeler arasında ast-üst ilişkisi yok” ifadelerini kullandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, AYM’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından Yüksek Mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün katıldığı “Yargı Teşkilatı Toplantısı”nda konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

‘MAHKEMELER ARASINDA ASTLIK ÜSTLÜK İLİŞKİSİ YOK’

Tunç'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Anayasa'nın birbiriyle çelişen birçok maddesi var. Kanun koyucunun iradesi dışında uygulanan veya uygulanmayan maddeleri var. Evet, AYM'nin kararları herkesi bağlar. Adliye mahkemelerinden verilen kararların son inceleme merciinin Yargıtay olduğu maddesi de var.

Mahkemeler arasında astlık üstlük ilişkisi yok. Sorunun çözümü yeni bir anayasa yapmaktır. Hukuk devletinde sorunlar hukuk içerisinde çözülür. Birileri tarafından konu farklı yere çekiliyorsa kasıt vardır. Bu mesele hukuk içerisinde çözülecektir.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ OLMADAN SORUN KALICI OLARAK ÇÖZÜLMEZ’

Sorunun çözümü yeni bir anayasa yaparak çelişkileri ortadan kaldırmaktan geçiyor. Anayasa değişikliği olmadan sorun kalıcı olarak çözülemez. TBMM'de grubu bulunan partilerimizin, milletvekillerimizin artık bu sorun karşısında duyarlı olacaklarına yürekten inanıyorum. Bizim TBMM'de oturma eylemine değil, çalışma eylemine ihtiyacımız var. 

Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik yakışıksız ifadeleri kabul edebilmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Sorunlar hukuk içerisinde çözülebilir. Ancak birileri tarafından farklı boyuta çekilmek isteniyorsa farklı bir kasıt vardır. Bu mesele hukuk içinde çözülecektir.

‘AYM’NİN ÖNÜNDE 129 BİN 900 BİREYSEL BAŞVURU DOSYASI VAR’

Bireysel başvuruda kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapılamaz diyor. AYM milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa’nın 83’üncü maddesinin 14’üncü maddeye atıf yaptığı durumların belli olmadığını savunurken, Yargıtay ise devletin güvenliğine ilişkin suçların, TCK ve Terörle Mücadele Kanunu’nda ayrıca düzenlendiğini belirlilik ilkesine aykırılığın olmadığını ve bu maddelerin yıllarca böyle uygulandığını savunuyor.

Bazı bireysel başvuru kararları, Yargıtay’ın yıllarca oturmuş içtihatlarına aykırılık, teşkil ettiği ve ülkede içtihat birliğinin bozulmasına da yol açtığını görmek mümkün. AYM üyeleri 15 üyeden oluşuyor. Şu anda AYM’nin önünde 129 bin 900 bireysel başvuru dosyası var. Bu 129 bin 900 dosyaya 15 üye bakacak. Ve bu dosyaların büyük çoğunluğu da kesinleşmiş mahkeme kararlarına ilişkin. 15 üyenin 129 bin 900 dosyayı süresi içerisinde incelemesinin imkansızlığı da açık. AYM de bundan yakınıyor zaten."