Bakan Tunç’tan ‘denetimli serbestlik’ açıklaması

Bakan Tunç’tan ‘denetimli serbestlik’ açıklaması

Tunç, “yargı paketi” çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 67 maddelik “yargı paketi” hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada “Suç işleyenin yanına kalmaması lazım. Bu yüzden denetimli serbestlik süresine oran getirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun düzenlediği “Küresel İnsan Hakları Siyaseti” sempozyumuna katılan Bakan Tunç, sempozyumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Somali Cumhurbaşkanının oğlunun İstanbul’da karıştığı kazada bir motokuryenin yaşamını yitirmesine ilişkin konuşan Tunç, “Son çıkan görüntülere baktığımızda vatandaşımız motosikletle giderken arkadan vurma söz konusu. Orada bunu değerlendirecek olan Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Orada bir suç varsa bunun karşılığı olacaktır. Kim suç işlediyse kanun karşısında eşittir” ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz Tunç, Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü’nün Osman Kavala’yı ziyaretine ilişkin soru üzerine, “Türk yargısı tarafından verilen bir kesin hüküm söz konusu. Tabii başından beri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tavrı da belli. Orada nasıl bir siyasi süreç işlediğini de hep beraber görüyoruz” diye konuştu.

‘DENETİMLİ SERBESTLİK’ SÜRESİNE ORAN

Bakan Tunç, “çok kapsamlı bir yargı paketi üzerindeki çalışmalarda sona gelindiğini” de söyledi. 67 maddelik paketin içinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen konuların da olduğunu aktaran Bakan Tunç, çalışmaların aralık ayı içinde bitirilerek, ocak ayında kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi. Bakan Tunç, yargı paketinin en kısa sürede Meclis’te grupta görüşüleceğini kaydederek şunları söyledi:

“Suç işleyenin yanına kalmaması lazım. 2 yılın altında ceza alan birisi hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye olmuş oluyor. Bu yüzden denetimli serbestlik süresine oran getirerek, yani 1 ay en azından cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. 2 yıl ceza alan birisinin en az 9-9,5 ay gibi bir süre ceza almasının önemli olması gerektiğini düşünüyoruz. Cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından cezaevinde kalma olacak ki cezaların en önemli özelliği caydırıcı olmasıdır.”