AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarına uyulması zorunluluktur

AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarına uyulması zorunluluktur

Zühtü Arslan, Erdoğan’ın da katıldığı dönemde “yargı krizi”ne ilişkin konuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı dönemde “yargı krizi”ne ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Arslan, “Bir hukuk devletinde AYM kararlarına uyulması anayasal bir zorunluluktur” şeklinde konuştu.

AYM’nin yeni üyesi Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda yemin töreni düzenlendi. Törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Yargıtay 3 Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmesi yönündeki AYM kararına uymamasının ve Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından başlayan tartışmalar sürerken, AYM Başkanı Zühtü Arslan da konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

AYM kararlarının tanınmamasına vurgu yapan Arslan, “Temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ve yorumdan sonra görüş farklılıklarının, yorum farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini ve temeli yoktur” ifadelerini kullandı.

‘AYM, İHLALİ VE İHLAL SONUÇLARININ NASIL ORTADAN KALDIRILACAĞINI GÖSTERMEK ZORUNDA’

Arslan, yemin törenindeki açıklamalarında şunları kaydetti:

“Bireysel başvurunun etkili olabilmesi, ihlalin giderilmesine ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi, ihlalin tespiti yanında, bu tespitin bu ihlalin nasıl giderileceğini ve ihlalin sonuçlarının nasıl ortadan kaldırılacağını da göstermek zorundadır. Bu Anayasa Mahkemesi'ne anayasa ve kanunlarla yüklenen bir yükümlülüktür.

İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması da kural olarak ihlal öncesi hale getirmeyi gerektirmektedir. Bunun yolu da ihlal şayet yargı kararından kaynaklanıyorsa bu yargı kararının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

‘BİR HUKUK DEVLETİNDE AYM KARARLARINA UYMAK ANAYASAL ZORUNLULUKTUR’

Elbette Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını ve anayasa hükümlerine ilişkin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, bunlara katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur. Nitekim anayasamızın 153. maddesine göre Anayasa Mahkemesi'nin kararları kesin olup yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.”