Avukatlar, meslektaşları Aryen Turan'ın gözaltına alınmasına karşı bir araya geldi

Avukatlar, meslektaşları Aryen Turan'ın gözaltına alınmasına karşı bir araya geldi

Hukuk ve insan hakları örgütleri, Avukat Aryen Turan yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alınmasına karşı basın açıklaması düzenledi.

İleri Haber

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada "kimyasal silah" iddialarının araştırılması gerektiğini söyleyen ve konuşmasını “Jin jiyan azadi” sloganıyla sonlandıran Özgürlük İçin Hukukçular (ÖHD) Genel Merkez Yöneticisi Avukat Aryen Turan, konuşması nedeniyle hedef gösterilmesinin ardından dün gözaltına alınmıştı. Turan, Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunun ardından adli kontrolle serbest bırakıldı.

Aralarında Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi temsilcileri ve üyelerinin bulunduğu kitle örgütleri, ÖHD İstanbul Şubesi'nde ortak basın açıklaması düzenledi. 

Avukat Aryen Turan'ın gözaltına alınmasına karşı düzenlenen basın açıklamasında, "Bizler burada bulunan hukuk kurumları olarak meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kabul etmiyor, faşizmle ve kadın düşmanlığıyla mücadelemizin başta hukuk alanı olmak üzere her alanda süreceğini yineliyor, bütün bu hukuksuz uygulamalara rağmen hak, özgürlük ve adalet arayışlarının durdurulmayacağını buradan bir kez daha tekrarlıyoruz" denildi.

'KANUNA AYKIRI UYGULAMALAR'

Basın açıklamasında ayrıca Turan'ın gözaltına alınmasının ardından yaşananlara dair bilgiler de paylaşıldı.

Turan'ın gözaltına alınmasının ardından İzmir TEM Şube Müdürlüğü’ne gelen yaklaşık 12 avukatın içeriye alınmadığını ve Turan'la görüşmelerinin engellendiği belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Tartışmanın ardından yalnızca üç avukatın görüşme yapabileceği, dosya savcısı tarafından bu şekilde sözlü talimat verildiği aktarılmıştır. Bunun üzerine üç meslektaşımız emniyete alınarak Av. Aryen turan ile görüşmüşlerdir. Yaptıkları görüşmede Av. Aryen Turan kendisini 18.30 civarında avukatlık ofisinden çıkarken polisler tarafından kelepçe takılmak suretiyle gözaltına alındığını devamında bindirildiği araçta kelepçeli şekilde tutulduğunu ve gözaltı işlemleri boyunca kelepçeli bekletildiğini aktarmıştır. Soruşturmaya ilişkin yakalama, arama, el koyma, gözaltına alma karar ve tutanaklarını görmek istediğimizde evrakların hazır olmadığı ve bu nedenle evrakların verilemeyeceği kolluk tarafından aktarılmıştır. Görüşmeden çıkan meslektaşlarımız içeride çok sayıda polis memurunun olduğunu tüm hukuki taleplerinin yüksek sesle hakaret edilerek reddedildiğini belirtmişlerdir. Ayrıca Aryen Turan’ın yakalanıp gözaltına alındığına dair ne yakınlarına ne de müdafiilerine haber verilmiştir. Aryen Turan’a yöneltilen suç isnadı hakkında herhangi bir bilgilendirme kendisine veya vekillerine halen yapılmamıştır. İzmir Tem Şube Müdürlüğü önünde yaklaşık 100 avukat Av. Aryen Turan ile görüşmek için gece geç saatlere kadar beklemiş ancak görüştürülmemiştir. Gece saatlerinde TEM Şube’de ifadesi alınmak istenen Aryen Turan Avukatlık Kanunu’na aykırı bu uygulama karşısında ifade vermeyi reddetmiş, susma hakkını kullanmıştır."

'ARYEN TURAN YALNIZ DEĞİLDİR'

Av. Necla Mizgin Argış tarafından okunan basın açıklamasının tamamı şöyle:

"Öhd genel merkez yöneticisi Av. Aryen Turan’ın 22.10.2022 tarihinde Öhd adına İzmir Barosu Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşma sebebiyle bir kısım medya kuruluşları ve faşist gruplar tarafından hedef gösterilmiş ve yine aynı medya kuruluşlarında hakkında soruşturma açıldığı haberleri yapılmıştır. İlgili haberler üzerine soruşturma bilgilerini edinmek için yapmış olduğumuz sorgulamada herhangi bir soruşturma kaydı bulunamamıştır. 31.10.2022 tarihinde  gün içinde iki defa İzmir Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı vekili ile Baro temsilcileri ve Öhd yöneticileri görüşmüş olup hakkında bir soruşturma yürütülüyor ise Aryen Turan’ın ifade için hazır olduğunu bildirmişlerdir. Yine 01.11.2022 tarihinde bizzat Av. Aryen Turan, vekilleri, derneğimiz yöneticileri ve Baro temsilcileri Başsavcıvekili ile görüşerek ifade alma işlemi yapılacaksa kendisinin hazır olduğu iletilmiştir. Aryen Turan’ın vekilleri bu konuda Savcılığa dilekçe de sunmuştur.

03.11.2022 tarihinde saat 18.50 civarında Yeni Şafak Gazetesi tarafından Av. Aryen Turan’ın gözaltına alındığına dair haber yapılmış, haber üzerine İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü aranmıştır. TEM Şube tarafından Aryen Turan’ın hastanede olduğu, hastane işlemleri sonrası şubeye getirileceği bilgisi verilmiş ancak defalarca sorulmasına rağmen hangi hastanede olduğu bilgisi verilmemiştir.

19.30 civarında İzmir TEM Şube Müdürlüğü’ne gelen yaklaşık 12 meslektaşımız içeri alınmamış içeri girmek istediklerinde ise kolluk tarafından hakaret edilerek ve fiziki müdahale ile emniyetin dışına çıkarılmışlardır. Tartışmanın ardından yalnızca üç avukatın görüşme yapabileceği, dosya savcısı tarafından bu şekilde sözlü talimat verildiği aktarılmıştır. Bunun üzerine üç meslektaşımız emniyete alınarak Av. Aryen turan ile görüşmüşlerdir. Yaptıkları görüşmede Av. Aryen Turan kendisini 18.30 civarında avukatlık ofisinden çıkarken polisler tarafından kelepçe takılmak suretiyle gözaltına alındığını devamında bindirildiği araçta kelepçeli şekilde tutulduğunu ve gözaltı işlemleri boyunca kelepçeli bekletildiğini aktarmıştır. Soruşturmaya ilişkin yakalama, arama, el koyma, gözaltına alma karar ve tutanaklarını görmek istediğimizde evrakların hazır olmadığı ve bu nedenle evrakların verilemeyeceği kolluk tarafından aktarılmıştır. Görüşmeden çıkan meslektaşlarımız içeride çok sayıda polis memurunun olduğunu tüm hukuki taleplerinin yüksek sesle hakaret edilerek reddedildiğini belirtmişlerdir. Ayrıca Aryen Turan’ın yakalanıp gözaltına alındığına dair ne yakınlarına ne de müdafiilerine haber verilmiştir. Aryen Turan’a yöneltilen suç isnadı hakkında herhangi bir bilgilendirme kendisine veya vekillerine halen yapılmamıştır. İzmir Tem Şube Müdürlüğü önünde yaklaşık 100 avukat Av. Aryen Turan ile görüşmek için gece geç saatlere kadar beklemiş ancak görüştürülmemiştir. Gece saatlerinde TEM Şube’de ifadesi alınmak istenen Aryen Turan Avukatlık Kanunu’na aykırı bu uygulama karşısında ifade vermeyi reddetmiş, susma hakkını kullanmıştır. 

Toplumsal mücadelenin her alanına yönelik süregelen ağır insan hakkı ihlallerinin ve hukuka aykırı uygulamaların derinleşerek devam ettiği bir süreçte birçok baronun genel kurulu yapılmış ve bu süreçte mesleğimizin yüklediği görev ve sorumluluk gereği yaşanan hak ihlallerine ilişkin birçok meslektaşımız tarafından Baro Genel Kurullarında söz kurulmuştur. İzmir Barosu Olağan Genel Kurulunda Öhd Genel Merkez yöneticisi Aryen TURAN’ın gerek mesleğimizin yüklediği görev ve sorumluluk gerekse Dernek Tüzüğümüzde belirlenen çalışma ilke ve esaslarımız gereğince Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dair yapmış olduğu konuşma; dile getirdiği ağır insan hakkı ihlallerini kamuoyu gündemine taşıyarak yetkili mercilerce gerekli araştırmaların yapılıp hukuki sürecin işletilmesini talep etmek tüzüğümüzde de yazılı olan, derneğimizin temel ilke ve amaçlarındandır.

Genel Kurul’da yapmış olduğu konuşma nedeniyle faşist  kesimler tarafından hedef haline getirilen Av. Aryen TURAN’a yönelik saldırılar Jina Amini’yi katleden cinsiyetçi zihniyetin tezahürü olduğunu biliyoruz. Yine baştan aşağı hukuka aykırı yürütülen bu sürecin İktidarın ve iktidar tetikçilerinin söylem ve pratikleri sebebiyle ülkede derinleşen faşizmin ve gittikçe yükselen şovenizmin sonuçlarından biri olduğunu biliyoruz. Zira belli usullere tabi olan avukat gözaltı haberinin Yenişafak gazetesinden öğrenilmesinin başka hiçbir açıklaması olamaz. Bizler burada bulunan hukuk kurumları olarak meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kabul etmiyor, faşizmle ve kadın düşmanlığıyla mücadelemizin başta hukuk alanı olmak üzere her alanda süreceğini yineliyor, bütün bu hukuksuz uygulamalara rağmen hak, özgürlük ve adalet arayışlarının durdurulmayacağını buradan bir kez daha tekrarlıyoruz."

ANKARA'DA AVUKATLARA POLİS MÜDAHALESİ

Ankara'da avukatlar, İzmir Barosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sonrası hedef gösterilmesinin ardından gözaltına alınan meslektaşları Avukat Aryen Turan'a destek olmak için basın açıklaması düzenlemek istedi.

Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü'nde yapılmak istenen açıklamaya polisler izin vermedi. 

Basın açıklamasını gerçekleştirmek isteyen avukatlara çok sayıda polis saldırdı.

Polisler avukatlara kalkanlarla saldırırken, bazı avukatlar yaka paça alanın dışına çıkarıldı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

Emniyette ifadesi alındıktan sonra savcılık sorgusu da tamamlanan Turan, adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği ‘ne sevk edildi. Turan, Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunun ardından yurtdışına çıkış yasağı ve haftada 2 gün imza atacak şekilde adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.