Asgari ücret için ilk toplantı 1 Aralık’ta yapılacak

Asgari ücret için ilk toplantı 1 Aralık’ta yapılacak

Cevdet Yılmaz, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 1 Aralık’ta toplanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 1 Aralık’ta yapacağını açıklayarak “Enflasyonla mücadele, toplumsal fedakârlık da gerektiriyor. Sosyal medya veya başka mecralarda gerçeklerden kopuk algı oluşturulması, kalıcı refah artışı getirmiyor” ifadelerini kullandı.

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret ile ilgili kritik tarih belli oldu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 1 Aralık’ta yapacağı açıklandı.

‘ASGARİ ÜCRET ARTIŞLARI ENFLASYONUN ÜSTÜNDE OLDU’

Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen ve asgari ücret gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz, komisyonun toplanma tarihini açıkladığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu yıl asgari ücrete yüzde 114 zam yapıldı. Asgari ücret artışı, enflasyonun çok üzerinde oldu. Üstüne bir de asgari ücrete kadar olan ücretlere vergi muafiyeti getirildi. Bunun bütçeye maliyeti 500 milyar lira oldu.

Asgari ücret belirlenirken müzakereler, üçlü mekanizmayla yürütülüyor. Sadece kamunun perspektifi, zammı belirlemekte yetmez. İşçi, işveren tarafları da var. Sosyal diyalog mekanizması yürütülmeden perspektif belirtmek doğru olmaz. İşverenler de işletmelerin devamlılığı, kayıtdışılığın önlenmesi gibi yaklaşımlarla masada olacaktır. Tarafların söyleyeceklerini görelim.

‘ENFLASYONLA MÜCADELE TOPLUMSAL FEDAKARLIK GEREKTİRİYOR’

Emekli maaşlarında reel olarak ciddi artışlar oldu. Ancak son dönemdeki enflasyon, emekli maaşında da tartışma yarattı. Yıl sonunda memur zammının ne olacağı toplu sözleşmeyle belli. Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak. İşçi emeklileri biraz daha az alıyor normalde. Orayı dengelemek gerekiyor gibi bir durum var. 7 bin 500 lira altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız. Ama bunu yaparken depremi unutmamak lazım, enflasyonla mücadeleyi unutmamak lazım.

Enflasyonla mücadele, toplumsal fedakarlık da gerektiriyor. Sosyal medya veya başka mecralarda gerçeklerden kopuk algı oluşturulması, kalıcı refah artışı getirmiyor. Denge çok önemli. Belli bir kesime zam yapıp diğerlerine yapılmazsa denge bozuluyor. Adaleti sağlamalı, kaynaklarımızı denge gözeterek kullanmalıyız.”