Almanya'ya yapılan iltica başvurularında yüzde 203 artış!

Almanya'ya yapılan iltica başvurularında yüzde 203 artış!

BAMF temmuz ayına dair iltica başvuru rakamlarını açıkladı.

BAMF tarafından verilen bilgiye göre bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'den Almanya'ya yapılan iltica başvuruları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 203 artış kaydetti.

DW Türkçe'nin haberine göre Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) temmuz ayına dair iltica başvuru rakamlarını açıkladı.

Almanya'ya yapılan iltica başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 artış kaydetti. Daire'ye sadece temmuz ayında 23 bin 674 iltica başvurusu yapıldı. Geçen yılın temmuz ayına göre ise bu rakam yüzde 79 fazla.

Ocak ayından temmuz sonuna kadar yapılan iltica başvurularının toplam sayısı 188 bin 967 olarak açıklandı. Başvurularda Suriye, Afganistan ve Türkiye vatandaşları ilk sırada yer alıyor. En çarpıcı artış Türkiye'den yapılan başvurularda gözlendi. Ocak-temmuz ayları arasında Türkiye'den toplam 23 bin 846 iltica başvurusu yapıldı. Böylece geçen yılın aynı dönemine göre başvurular yüzde 202,9 arttı. Türkiye'den Almanya'ya yapılan iltica başvurularından şu ana dek 12 bin 174'ü karara bağlandı. BAMF'ın verilerine göre Türkiye'den iltica başvurularında kabul oranı yüzde 15'e tekabül ediyor.