Almanya'dan 65 milyar euroluk enflasyon paketi

Almanya'dan 65 milyar euroluk enflasyon paketi

Enflasyona karşı üçüncü önlem paketi duyuruldu.

Almanya, 65 milyar euroluk üçüncü enflasyonla mücadele paketini duyurdu. Pakette, toplu taşıma ve vergi indirimi gibi önlemler yer aldı.

Tüketicileri ve işletmeleri enflasyondan korumak üzere daha önce iki paketi uygulamaya koyan Almanya, üçüncü önlem paketini de duyurdu. İndirimli toplu taşıma ve vergi indirimi gibi önlemleri içeren paketin büyüklüğü 65 milyar euro olacak.

Dünya gazetesinin aktardığına göre bugün açıklanan üçüncü önlem paketine göre, hükümet tüketicileri ve işletmeleri hızla artan enflasyonun etkilerinden korumak için 65 milyar euro harcayacak. Başbakan Olaf Scholz’un liderliğindeki 3 partili koalisyonun üzerinde anlaştığı pakete göre, önlem paketi toplu taşımada indirimli seyahatin uzatılması ve yaklaşık 9 bin enerji-yoğun şirket için 1,7 milyar euroluk vergi indirimini içeriyor.

BAŞBAKANDAN AÇIKLAMA

Başbakan Scholz katıldığı bir konferansta, "Açıklanan 3 önlem paketi arasında şimdiye dek en büyük paket bu oldu" ifadelerini kullandı. Scholz, Maliye Bakanı Christian Lindner'in şirketlerin aşırı kazançlarından elde edilecek vergilerin iki haneli milyar eurolara ulaşacağı açıklamasına da değinerek bu vergi gelirlerinin son tüketicinin enerji maliyetlerini azaltmakta kullanılacağını söyledi.

DAHA FAZLA