Alım gücü düştü, taksit artış talebi geldi

Alım gücü düştü, taksit artış talebi geldi

KESK Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartlarına taksit sayısının artırılmasını talep etti.

Art arda gelen zamlar ve TL'deki değer kaybı ile birlikte yurttaşların alım gücünün düşmesi sonrsı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'ndan (TESK) belirli ürün grupları için taksit sayısının artırılması talebi geldi.

Merkez Bankası'nın faiz kararları sonrası kurda yaşanan artış ile birlikte, birçok kalem üründe de ani fiyat artışları yaşandı. KESK Başkanı Bendevi Palandöken, bazı ürün gruplarında taksit sayısının artırılmasının vatandaşların alım gücünü artıracağını belirtti.

'ÖZELLİKLE BEYAZ EŞYADA FİYATLAR YÜKSEK KALIYOR'

Palandöken konuya ilişkin şunları söyledi:

"Büyük kasım indirimleri gibi avantajlı durumlara rağmen özellikle beyaz eşyada fiyatlar yüksek kalıyor. Bu nedenle kredi kartına yapılan taksitte belirli kısıtlama olan ürün gruplarında taksit sayısı artırılmalı."

'UZUN VADEYE YAYILAN ÖDEMELER HER KESİMİ RAHATLATACAKTIR'

Bu yıl kredi kartına taksit sayısı mobilya ve beyaz eşyada 12 aydan 9 aya indirilip, TV alımında 5 bin TL ve üzerinde 4 ay taksit imkanı sağlandığını anımsatan Palandöken şöyle devam etti:

"Kasımda birçok ürün grubunda, gerek e-ticaret gerek perakende dükkan satışlarında indirimler gerçekleşmesine rağmen fiyatlarda önemli bir artış oldu. Eşyasını yenilemek isteyen, hediye almak isteyen, yeni evlenecek olanlar gibi birçok vatandaşımız alacağını ertelemeden, daha kolay ödeme şekli sağlanmalı.

Bu nedenle vatandaşlara daha kolaylaştırıcı bir adım atmak için bu taksit sayısı sınırlaması beyaz eşya, altın mobilya, teknolojik ürünler, elektronik ürünlerde artırılmalı. Ekonomik anlamda daha uzun vadeye yayılan ödemeler her kesimi rahatlatacak, piyasalarda durgunluk yaşanmasına sebep olmayacaktır."

DAHA FAZLA