AKP’li Ensarioğlu: Kayyum meselesi sorunlu bir meseledir

AKP’li Ensarioğlu: Kayyum meselesi sorunlu bir meseledir

Galip Ensarioğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için ismi geçenler arasında.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için ismi geçen AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, kayyum meselesinin demokratik açıdan sorunlu olduğunu dile getirdi. Kayyumların, 17 yıllık HDP yönetiminden daha fazla hizmet ettiğini iddia eden Ensarioğlu, partisinin görev vermesi halinde Diyarbakır'da büyükşehir adayı olabileceğini söyledi.

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için geri sayım devam ediyor. AKP’nin Diyarbakır’da aday göstereceği isimler arasında ise Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun ismi geçiyor.

Ensarioğlu, seçim süreci ve gündemdeki konulara ilişkin Rûdaw’a açıklamalarda bulundu.

‘KAYYUM MESELESİ SORUNLU BİR MESELE, ANCAK KAYYUMLAR HDP YÖNETİMİNDEN FAZLA HİZMET ETTİLER’

Galip Ensarioğlu’nun yanıtlarından öne çıkanlar şöyle: 

“İsmimiz geçiyor ama bu bizim dâhil olduğumuz bir mesele değil. Ama partimiz bize aday ol derse tabii ki Diyarbakır'da büyükşehir adayı olmak şereftir.

Demokratik açıdan baktığınız zaman kayyum meselesi sorunlu bir meseledir. Ancak realiteye baktığınız zaman kayyumlar 17 yıllık HDP yönetiminin 100 misli fazla hizmet etmiştir bu millete. Bu şehirlerin, ilçelerin imajı değişti, hizmet değişti, hizmet gördüğü şehirler, hizmet yapmasını bilmezler. Ama demokratik açıdan kimin hizmet yaptığı değil halkın iradesini nasıl tecelli ettiği önemlidir.”