AKP'li belediyeden 5,1 milyon TL'lik çevre düzenlemesi ihalesi

AKP'li belediyeden 5,1 milyon TL'lik çevre düzenlemesi ihalesi

Nevşehir Belediyesi, Diyanet Vakfı'nın inşa ettirdiği Nevşehir Külliye Camisi'nin çevre düzenlemesi için 5,1 milyon TL'lik ihaleye imza attı.

Türkiye Diyanet Vakfı'na Nevşehir Külliye Camii inşaatı için usulsüz şekilde para aktaran AKP'li Nevşehir Belediyesi, caminin çevre düzenlemesi için de 5,1 milyon TL'lik ihale düzenledi.

AKP yönetimindeki Nevşehir Belediyesi, 2020 yılında Nevşehir Külliyesi Camii inşaatı için Türkiye Diyanet Vakfı'na 500 bin TL aktardı. Ocak 2021'de "sağlık sorunlarını" gerekçe göstererek Nevşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AKP üyeliğinden istifa eden Rasim Arı döneminde aktarılan para, mali denetimler ile açığa çıkarıldı. Denetçiler, her ne amaçla olursa olsun belediye bütçesinden vakıflara kaynak aktarımının yasaya aykırı olduğunu vurguladı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre AKP'li belediyeyi, "yasaya aykırılık" uyarısı da durdurmadı. Belediyenin, 12 Eylül 2023 tarihinde Nevşehir Külliye Camii'nin çevre düzenlemesi için ihale düzenlediği tespit edildi.

2015 yılında inşasına başlayan caminin çevre düzenlemesi için gerçekleştirilen ihale kapsamında 5 milyar 789 bin 581 bin TL harcama öngörüldü. Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye verilen en düşük teklif ise 5 milyon 196 bin 730 TL oldu. Belediye ile 5,1 milyon TL'lik teklifin sahibi Meha İnşaat isimli şirket arasında 4 Ekim'de sözleşme imzalandı.

HARCAMA KALEMLERİ

Belediyenin, 5,1 milyon TL'lik harcama kapsamında yaptıracağı bazı işleri ise şöyle sıralandı:

- Yürüyüş yolları 2 milimetre kalınlığında traverten levhalar ile döşenecek.

- Traverten levhaların altına 8 santimetre kalınlığında C16 beton dökülecek.

- Havuzların dış duvarları ve iç kaplaması 2 milimetre traverten levha ile yapılacak.

- Mevcut yağmursuyu giderleri etrafları traverten levha ile sıfır olacak şekilde kaplama yapılacak.

- Proje üzerinde gösterilen yerlere çift sıra bims duvar yapılacak.