AKP’li aday adayı kamu ihalelerinin abonesi oldu

AKP’li aday adayı kamu ihalelerinin abonesi oldu

AKP’li Muharrem İleri’nin şirketi, 13 yılda 1,1 milyar liralık ihale aldı.

Ersan Kınık

AKP’li Tuzla Belediyesi’nin düzenlediği “prestij cadde uygulaması ve muhtelif altyapı çalışmaları” ihalesini AKP’den Midyat Belediye Başkanlığı için aday adayı olan ancak seçilemeyen Muharrem İleri’nin ortağı olduğu şirket kazandı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre İstanbul’da AKP yönetimindeki Tuzla Belediyesi, 24 Ağustos’ta “Tuzla genelinde sorumluluk alanımızda kalan yerlerde prestij cadde uygulaması ve muhtelif altyapı çalışmaları yapılması işi” adıyla bir ihale düzenledi.

Belediye tarafından yaklaşık maliyeti 337 milyon 27 bin TL olarak belirlenen ihaleyi, 6 milyon TL daha yüksek teklifte bulunan Kutlu Yol Asfalt İnşaat isimli şirket 343 milyon 146 bin 430 TL karşılığında kazandı.

Tuzla Belediyesi ile şirket arasında 13 Eylül’de sözleşme imzalandı.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre ihaleyi kazanan şirket 2005 yılında Muharrem İleri ve Halil Kutlu tarafından kuruldu. Şirket ortağı İleri, 2019 yerel seçimlerinde Midyat Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı olmuştu. Belediye başkanlığı için aday gösterilmeyen İleri, “partisine gönülden bağlı” olduğunu ifade etmişti.

13 YILDA 1 MİLYAR LİRAYI GEÇEN İHALELER ALDI

Şirketin aldığı ilk ihale bu değil. Daha önce AKP’li belediyelerden aldığı ballı ihalelerle gündeme sıklıkla gelen Muharrem İleri’nin şirketi, Haziran ayında AKP’li Pendik Belediyesi’nin asfalt ihalesini 204 milyon 881 bin TL karşılığında almıştı.

Şirketin 13 yılda aldığı ihalelerin toplam bedeli ise en az 1 milyar 108 bin TL olarak belirlendi.