AKP Türkiyesi: 80 milyon aç ve yoksul

AKP Türkiyesi: 80 milyon aç ve yoksul

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜİK ve Türk-İş verilerinden yola çıkarak yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, “Tüketicilerin yüzde 95 dolayındaki kesiminin aç ve yoksul olduğu anlaşılmıştır. Türkiye’nin nüfusunu yaklaşık 85 milyon olarak aldığımızda, 80 milyondan fazla tüketicinin aç ve yoksul olduğu görülmektedir” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) verilerinden yola çıkarak yaptığı çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Çakar, Türk-İş’in Mayıs 2022 ayına ilişkin açlık sınırını 6 bin 17 lira 85 kuruş, yoksulluk sınırını ise 19 bin 602 lira 14 kuruş olarak açıkladığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Açlık sınırı, 4 kişilik bir hanenin mayıs ayı için yalnızca yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan bir bedeldir. Yoksulluk sınırı ise 4 kişilik hanenin mayıs ayı için gerekli olan giderlerinin aylık karşılığıdır.”

‘YÜZDE 95 AÇ VE YOKSUL’

Çakar, TÜİK’in verilerine de atıf yaptığı yazılı açıklamasında, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Tüketicilerin yüzde 95 dolayındaki kesiminin aç ve yoksul olduğu anlaşılmıştır. Türkiye’nin nüfusunu yaklaşık 85 milyon olarak aldığımızda, 80 milyondan fazla tüketicinin aç ve yoksul olduğu görülmektedir.

‘42 MİLYON KİŞİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA’

Bu sorunu ayrıntılandırdığımızda, tüketicilerin yüzde 50’ye yakınının (yüzde 49,6’sı) açlık sınırının altında yaşadığı belirlenmiştir. Yani, 42 milyondan fazla tüketici (42,16 milyon) açlık sınırının altında yaşamaktadır. Tüketicilerin yüzde 45’ten fazlasının ise (yüzde 45,2) yoksulluk sınırının altında yaşadığı belirlenmiştir. Yani, 38,42 milyon tüketici yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

‘80 MİLYON AÇ VE YOKSUL’

Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketicilerin oranını topladığımızda, nüfusun yüzde 95’ine (yüzde 49,6 + yüzde 45,2 = yüzde 94,8) yaklaştığı görülmektedir. Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketicileri sayısal olarak topladığımızda ise, 80 milyondan fazla tüketicinin (42,16 + 38,42 = 80,58 milyon) aç ve yoksul olduğu görülmektedir.

DAHA FAZLA