Akbelen Ormanı için direnenlerin yargılandığı dava ertelendi

Akbelen Ormanı için direnenlerin yargılandığı dava ertelendi

İkizköylülere Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kıyımına karşı direndikleri için açılan davanın duruşması görüldü.

İleri Haber

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan verilen Akbelen Ormanı kesim iznine karşı direnişlerini sürdürüyor. Akbelen Orman'ı direnişinde hukuksuz ağaç kesimini engelleyen İkizköylüler'in yargılandığı davanın duruşması bugün Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Nöbetin başladığı 17 Temmuz’da jandarma ve kolluk gücünün orantısız müdahalesine direndikleri gerekçe gösterilerek mukavemet davası açılan yöre kadınlarının duruşması 2 Şubat 2023’e ertelendi.

Duruşmanın ardından ikizköylü davalıların avukatları Arif Ali Cangı, İsmail Hakkı Atal ile Ekoloji Birliği Eşsözcüsü Halime Şaman tarafından açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bugün burada Milas Adliyesinin önünde toplanan bizler, Akbelen Ormanlarını savunurken haksız yere suçlanan İkizköylülerle birlikte olmaya, onların mücadelesine destek olmaya, katkı vermeye geldik.

Haksızca suçlanan ama cesurca yaşam alanlarını savunmaktan vazgeçmeyen İkizköy sakinleri ile birlikte olduğumuzu, meşru mücadelelerinde yanlarında durduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Anayasal haklarımıza ve yasalara dayanarak verdikleri meşru mücadelelerinde bugün de yarın da her zaman yanlarında olacağız.

Bir yılı aşkın süredir Akbelen Ormanını gece gündüz çadır nöbeti tutarak koruyan, terk etmeyen İkizköylü dostlarımızla omuz omuza dayanışma içindeyiz.

Verdikleri zorlu mücadeleyle yalnız kendi yaşam alanlarını korumakla kalmıyorlar, bölgedeki ekosistemi ve Bodrum'un su kaynaklarını da koruyorlar.

Yaşam alanı savunucularını, İkizköylüler ile dayanışmak, Akbelen Ormanı’nı savunmak için aralık ayı boyunca nöbetlerine destek vermeye, yanlarında olmaya davet ediyoruz.

492 günden beri zorlu direnişlerini sürdüren İkizköylüler’i yalnız bırakmayacağız!

Direne Direne Kazanacağız!

Birleşe Birleşe Kazanacağız

Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz”

Basın açıklamasına imza atan STK’ler şu şekilde:

Ekoloji Birliği, İklim Adaleti Koalisyonu, Muğla Çevre Platformu, Kazdağları Ekoloji Platformu, Yeşil Yaşam İnisiyatifi, Burhaniye Çevre Platformu, Yeşil Direniş Ekoloji, Yaşam Gazetesi, Ekoloji Derneği, İkizdere Dernekler Federasyonu, Validebağ Direnişi, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Malatya Çevre Platformu, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Yenifoça Forum, Artur Çevre Platformu, Yeşil Sol Parti Milas Örgütü, Sol Parti Milas Örgütü, EMEP Milas Örgütü, İKEP, HDK Muğla İl Örgütü, HDP Muğla İl Örgütü, Tarlabaşı Dayanışma, Bakırtepe Çevre Platformu, Milas 78'liler'i, Doğanın Çocukları, SYKP Muğla İl Örgütü, TİP Muğla İl Başkanlığı, DİSDER, Mandalya Çevre Platformu, Yeryüzü Ekoloji, İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Proje Üretim Uyg.Ve İşl. Koop., İzmit Yerel Gündem 21 Çevre Geliştirme Proje Üretim Uygulama ve İşletme Kooperatifi, Divriği Yaşam ve Doğa Platformu.

DAHA FAZLA