Ahmet Şık, sınır karakolunda mültecilere işkence iddialarını Soylu’ya sordu

Ahmet Şık, sınır karakolunda mültecilere işkence iddialarını Soylu’ya sordu

TİP Milletvekili Şık, sınır karakolunda 8 mülteciye işkence edildiği iddialarını Meclis’e taşıdı.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Hatay’da 8 mültecinin jandarmalar tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceye uğradığı ve 2 mültecinin işkence sebebiyle yaşamını yitirdiği iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mart günü, Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 mültecinin jandarmalar tarafından gözaltına alındıktan sonra Cilvegözü Hudut Karakolu’nda işkenceye uğradıkları iddia edilmişti. Mültecilerden 2’sinin işkence sebebiyle yaşamını yitirdiği, 2’sinin ise yoğun bakımda tedavi altına alındığı öne sürülen olaya ilişkin Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında, mültecilere işkence yaptıkları gerekçesiyle 2 teğmen ve bir üsteğmen gözaltına alınmış, ifade veren askerlerin 3’ü de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, sınır karakolunda meydana geldiği belirtilen işkence iddialarına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

‘KAÇ MEMUR İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE SUÇLAMASINDAN SORUŞTURULDU?’

“Mültecilerin dövülerek arabaya bindirildikleri, götürüldükleri yerde sopa, cop ve elektrik kablolarıyla işkencenin devam ettiği, işkence sırasında üzerlerine mazot döküldüğü ve mazot içmeye zorlandıkları ve çıplak şekilde soyularak demir sopalarla dövüldüklerine dair beyanlar basında ve kamuoyunda yer almıştır” ifadelerinin yer aldığı önergede, Şık tarafından Soylu’ya yöneltilen sorular şöyle:

  1. Bakanlığınıza bağlı jandarmalara isnat edilen işkence ve kötü muamele iddiaları doğru mudur?
  2. Bu işkenceler sırasında mültecilerin hayatını kaybettiği iddiası doğru mudur? Kaç mülteci yaşamını yitirmiştir? Yaşamını yitiren mültecilerin kimlik bilgileri ve hukuki statüleri nedir?
  3. Diğer mültecilerin sağlık durumu nasıldır? Mülteciler nerede tutulmaktadırlar?
  4. İşkence suçu isnat edilen şüpheli memurlar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?
  5. Basına yansıyan, işkence suçlamasıyla iki teğmen ve bir üsteğmenin tutuklandığı iddiası doğru mudur?
  6. Bakanlığınızın, işkencenin önlenmesine dair herhangi bir çalışması var mıdır? 2016 yılından bugüne kadar bakanlığınıza bağlı kolluk kuvvetlerinde görev yapan kaç memur işkence ve kötü muamele suçlamasından soruşturulmuş, kaç memur cezalandırılmıştır?