Adliyenin milyonlarca liralık araç kiralama ihalesi Albayrak grubuna gitmiş

Adliyenin milyonlarca liralık araç kiralama ihalesi Albayrak grubuna gitmiş

İstanbul Adliyesi’nin 3 aylık araç kiralama ihalesi için Albayrak grubuna 4,5 milyon TL ödendi.

Ersan Kınık

Adalet Bakanlığı’na bağlı İstanbul Adliyesi’nin 3 aylık araç kiralama işi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın dostu Albayrak grubuna 4 milyon 212 bin 624 TL’lik ödeme yaptığı ortaya çıktı. Mart ayında düzenlenen ihalenin sonuç ilanının 6 ay sonra açıklanması ise dikkat çekti.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Adalet Bakanlığı’na bağlı İstanbul Adliyesi, 29 Mart 2023 tarihinde “40 adet sürücülü olmak üzere 55 araç kiralama” adıyla bir ihale düzenledi. İhale, “Savunma ve güvenlik ile ilgili özel durumların ortaya çıkması halinde ivedi olarak yapılmasının zorunlu olduğu” 21/C pazarlık usulüyle düzenlendi.

Sadece davet edilen firmaların teklif verebildiği ihaleye tek geçerli teklifi Yeni Şafak gazetesinin de içinde bulunduğu Albayrak grubuna ait Platform Turizm Taşımacılık isimli şirket verdi. Adliye idaresi ile şirket arasında tam 4 milyon 212 bin 624 TL’lik sözleşmeye imza atıldı.

İhaleyi kazanan Platform Turizm, kamuoyunun yakından tanıdığı Albayrak grubuna ait. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Faruk Albayrak’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Platform Turizm’in yönetim kurulu üyeliklerinde Süleyman Çakır, Salih Köroğlu, Recep Çelebioğlu, Mesut Muhammet Albayrak ve Ahmet Aras Albayrak bulunuyor. Mesut Muhammet Albayrak, yandaş Yeni Şafak Gazetesi’nin de içinde bulunduğu Albayrak Yayın Holding’in de hissedarı.

4,5 MİLYAR LİRALIK İHALE ALDILAR

10 Temmuz 2002 tarihinde 200 bin TL (eski parayla 200 milyar) ile kurulan şirket AKP döneminde başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olmak üzere kamu kurumları ve yerel yönetimlerden aldığı ihalelerle büyüdü. 2023 yılının Ocak ayında sermayesini 244 milyon 750 bin TL’ye yükselten şirket, 2010 yılından bu yana kamudan toplam bedeli en az 4 milyar 459 milyon 415 bin 356 TL’yi bulan 271 ayrı ihale aldı.