‘81 ilin tamamını deprem bölgesi olarak görüp çalışma yürütmemiz gerekiyor’

‘81 ilin tamamını deprem bölgesi olarak görüp çalışma yürütmemiz gerekiyor’

Erdoğan, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nda konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası”nda yaptığı konuşmada, “Ülkemizin 81 vilayetinin tamamını deprem bölgesi olarak görüp çalışmaları yürütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek olan “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası” bugün İstanbul’da başladı.

‘ÇIKACAK KANUNLA MECLİSİMİZ DE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞ OLACAK’

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada çıkarmayı planladıkları “Deprem Yasası” hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmalarından şu ifadeler öne çıktı:

“Deprem gerçeği ve kentsel dönüşüm şurasının ülkemiz, milletimiz, deprem geçiren ve deprem tehdidi altında olan şehirler için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şuramıza katkı verecek uzmanlarımıza sivil toplum temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Komisyonlarda yapılacak tartışmaların kentsel dönüşüm çalışmalarına ışık tutacak olduğuna inanıyorum. Deprem Yasası için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Amacımız insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden deprem gerçeğine karşı elimizdeki en önemli araç olan kentsel dönüşümü en sağlıklı, hızlı ve adil bir şekilde yürütecek hukuki alt yapıyı kurmaktır.

Yürütme olarak her ikaza kulak veriyoruz. Çıkacak kanunla meclisimiz de üzerine düşeni yapmış olacak. Yargının da kolaylaştırıcı bir anlayışla sürece dahil olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm yürütülen yerlerde yaşayan vatandaşlarımızdan beklentilerimiz bu çalışmalara destek vermesidir. Bilim insanlarımızın son dönemde sık sık dile getirdiği bir gerçeği hatırlatmakta fayda görüyorum. Ülkemizin deprem haritasında belirli fay hatları var. Uzun yıllar boyunca depremle ilgili çalışmalar bu haritalara göre yürütüldü. Ancak son dönemde bu haritalara göre sarsıntı yaşanmaması gereken pek çok yerde deprem meydana geldi. Dolayısıyla artık ülkemizin 81 vilayetinin tamamını deprem bölgesi olarak görüp çalışmaları yürütmemiz gerekiyor." (İHA)