123 bin yurttaşın doğalgazı, 69 bin yurttaşın elektriği borç sebebiyle kesildi

123 bin yurttaşın doğalgazı, 69 bin yurttaşın elektriği borç sebebiyle kesildi

Bakan Bayraktar, borç nedeniyle yapılan kesintilere ilişkin açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu yılın ilk 6 ayında 122 bin 987 abonenin doğalgazının, 69 bin 278 abonesin de elektriğinin borçlarından dolayı kesildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, borçlarından dolayı doğalgazı ve elektriği kesilen abonelerle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle Bakan Bayraktar’a soru yöneltti.

‘123 bin yurttaşın doğalgazı, 69 bin yurttaşın elektriği kesildi’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023’ün ilk 6 ayında 122 bin 987 abonenin doğalgazının, 69 bin 278 abonesin de elektriğinin borçlarından dolayı kesildiğini açıkladı. Bayraktar ayrıca doğalgaz tüketiminde 2022 yılına kıyasla yüzde 7,30’luk düşüş olduğunu belirtti.

Borç nedeniyle kesinti uygulanan elektrik abonelerin üçte ikisinin elektriğinin aynı gün içinde, beşte dördünün elektriği bir hafta içinde yeniden bağlanıyor olduğuna işaret eden Bayraktar şunları söyledi:

“Doğal gaz abonelerinin yarısından fazlasının doğal gazı aynı gün içinde, yaklaşık dörtte üçünün doğal gazı ise yine bir hafta içinde yeniden bağlanmaktadır. Borç ödenmemesi nedeniyle yaşanan kesintilerin genel itibarıyla fatura ödemesinin unutulması, bankadan kaynaklı problemler gibi sebeplerle gerçekleştiği değerlendirilmekle birlikte, elektrik gurubunda bu abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla evi, yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk ticarethaneler oluşturmaktadır.”

‘DOĞAL GAZ TÜKETİMİ YÜZDE 7,30 DÜŞTÜ’

Alparslan Bayraktar, CHP’li Gürer’in evinde doğalgaz olmasına rağmen kullanmayan yurttaşların durumuna ilişkin sorusunu da yanıtladı.

Gürer, “Anadolu’da gezdiğim yerlerde tespitimdir, evinde doğal gaz olmasına rağmen insanlar artık doğal gazı zorunlu hâller dışında kullanmayıp kömür kullanıyorlar ve bunların bir kısmı da kömürü desteklerden alınan kömürün satışı yoluyla temin ederek kullanıyorlar. Bu anlamda sizin bir ölçümünüz var mı? Yani Anadolu illerinde doğal gazın geçmişteki gibi doğal olarak tüketimi sürüyor mu, düştü mü?” şeklinde soru yöneltti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2023 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre doğal gaz tüketiminde yüzde 7,30 düşüş yaşandığına da dikkat çekerek, “Söz konusu düşüş büyük oranda sanayi ve konutlarda kullanılan gazın azalmasından kaynaklanmaktadır. Konutlarda kullanılan gazın azalmasının sebebinin ise mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden sıcaklık değerlerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

DAHA FAZLA